Staff Directory

Mill Creek Academy Staff Directory
Please note: New Staff may or may not have active email.

 

Administration / Office Staff
Staff Position Email Address  Team Website Class Website
Amanda Riedl Principal [email protected]
Ashley McCormick Assistant Principal [email protected]
Stacy Stackhouse Assistant Principal [email protected]
Al Barkoskie Maintenance Manager [email protected]
Virginia Berges Guidance Counselor [email protected]  Guidance Website
Christopher Gabaldon IT Support Tech [email protected]
Diana Mink Computer Operator [email protected]
Dana Persson Nurse [email protected] Clinic Website
Sandra Pearson Clerk [email protected]
Denise Shely Literacy Coach [email protected] Literacy Website
Kathleen Tompkins Secretary / Bookkeeper [email protected]
TBD Receptionist
TBD Front Office Clerk / Volunteer Coordinator
Kindergarten Teachers
Synetiha Brown Kindergarten Teacher [email protected]
Shannon Chicerelli Kindergarten Teacher [email protected]
Heather Clark Kindergarten Teacher [email protected]
Sue Green Kindergarten Teacher [email protected]
Caitlin Haberin Kindergarten Teacher [email protected]
Jennifer Yeabsley Kindergarten Teacher [email protected]
First Grade Teachers
Kathy Ables 1st Grade Teacher [email protected] Team Website
Carling Achberger 1st Grade Teacher [email protected] Team Website
Kristie Brocksmith 1st Grade Teacher [email protected] Team Website
Andrea Hutchinson 1st Grade Teacher [email protected] Team Website
Susan Schneider 1st Grade Teacher [email protected] Team Website
Courtney Warner 1st Grade Teacher [email protected] Team Website
Allison White 1st Grade Teacher [email protected] Team Website
Second Grade Teachers
Lauren Beardsley 2nd Grade Teacher [email protected] Team Website
Sarah Breslin 2nd Grade Teacher [email protected] Team Website
Jessica Brumleve 2nd Grade Teacher [email protected] Team Website Class Website
Stephanie Hecht 2nd Grade Teacher [email protected] Team Website
Magen Imamovic 2nd Grade Teacher [email protected] Team Website
Kaitlyn Leonard 2nd Grade Teacher [email protected] Team Website
Third Grade Teachers
Jennifer Ashley 3rd Grade Teacher [email protected] Team Website Class Website
Jeff Gamel 3rd Grade Teacher [email protected] Team Website Class Website
Stephanie Giumenta 3rd Grade Teacher [email protected] Team Website Class Website
Jennifer Hughes 3rd Grade Teacher [email protected] Team Website
Cheyenne Marroletti 3rd Grade Teacher [email protected] Team Website
Noreen Quinlan 3rd Grade Teacher [email protected] Team Website
Jessica Shearer 3rd Grade Teacher [email protected] Team Website
Lindsay Trimble 3rd Grade Teacher [email protected] Team Website
Fourth Grade Teachers
Michelle Jackson 4th Grade Teacher [email protected]
Diane Lawson 4th Grade Teacher [email protected]
Lauren Nourse 4th Grade Teacher [email protected]
Carolyn Ramsay 4th Grade Teacher [email protected]
Vivian Schultz 4th Grade Teacher [email protected]
Fifth Grade Teachers
Christy Brackett 5th Grade Teacher [email protected]
Lee Dewitt 5th Grade Teacher [email protected] Class Website
Heather Jahr 5th Grade Teacher [email protected] Class Website
Debra Keeperman 5th Grade Teacher [email protected]
Elizabeth McNamara 5th Grade Teacher [email protected] Class Website
Kristen Meidling 5th Grade Teacher [email protected]
Erin Ward 5th Grade Teacher [email protected]
 Sixth Grade Teachers
Jennifer Alaimo 6th Grade Math Teacher [email protected]
Kristin Arnold 6th Grade Science Teacher [email protected] STEM Website Class Website
Kristy Brown 6th Grade Social Studies Teacher [email protected]
Anthony Canazi 6th Grade Band Teacher [email protected]
Roger McDaniel 6th Grade ELA Teacher [email protected]
Kristie Reyes 6th Grade PE Teacher [email protected]
Armartes Williams 6th Grade Critical Thinking Teacher [email protected]
Exceptional Student Education (ESE) Teachers
Jennifer Burton Speech/Language Pathologist [email protected]
Tina Crawford VE [email protected]
Alisa Howell VE [email protected]
Sharon McInerny Speech [email protected]
Brandie Seaman Gifted Itinerant [email protected]
Resource Staff
Abby Bergmann Media Specialist [email protected] Class Website
Paola Blankenship Spanish [email protected] Class Website
Jim Drinkuth PE [email protected]
Bob Larkin Physical Education Teacher [email protected]
Donna Locke Art Teacher [email protected]
Paige Neal Music Teacher [email protected]
Paraprofessional Staff
Nerissa Hartford RTI-Guidance Clerk [email protected]
Kivi Hermans Paraprofessional [email protected]
Andrea Jackson Tutor [email protected]
Eleni Zagoraki Paraprofessional [email protected]
Cafeteria Staff
Caroline Russ Cafeteria Manager [email protected]
Mayumi Bonamici Cafeteria Staff
Joyce Lyons Cafeteria Staff
Mary Parks Cafeteria Staff
Syliva Wilcox Cafeteria Staff
Custodians
Robert Boone Custodial Staff
Donald Booth Custodial Staff
Megan Heaton Custodial Staff
Mike Martin Custodial Staff
Rusty Mink Custodial Staff
Mario Reese Custodial Staff
Extended Day Care Program Staff
Arthur Thomas Extended Day Coordinator [email protected]
Lydia Berrios Extended Day Staff
Becky Boutieller Extended Day Staff
Jennifer Carolmany Extended Day Staff
Kathleen Fantaci Extended Day Staff
Misty Gerwe Extended Day Staff
Patricia Lake Extended Day Staff
Sandra McKeller Extended Day Staff
Barbara Rauch Extended Day Staff
Andria Wolff Extended Day Staff

Under Florida law, e-mail addresses are public records. If you do not want your e-mail address released in response to a public-records request, do not send electronic mail to this entity. Instead, contact this office by phone or in writing.